Vypočula som si rozhovor medzi dvoma psíčkarmi. Či skôr šepotanie ? Mladá slečna a zrejme jej priateľ. Obaja v rukách vodítka. Na jednom konci sa vrtel akčný nemecký ovčiak a na druhom ležal znudený labrador v čakárni veterinárnej ambulancie.
Spýtaj sa, zašepkala.
No, určite – zavrčal on.
A prečo? – nedala sa.
Čo budem zo seba robiť trúbu?
Tak porovnajte. Dozvie sa viac ten kto sa pýta ? Alebo ten, ….?
Vyriešené. Zaklopala som na dvere a sú pre vás psíčkarov otvorené. Ďakujeme veterinárnej ambulancii SmallVet.sk za prijatie. Budeme sa tu stretávať s profesionálnymi odborníkmi, expertami vo svojom odbore MVDr. Michalom Gaškom a MVDr. Barbarou Očovskou.
Pýtame sa vašimi otázkami, začíname 🙂
Lupiny a lupiny
Koža odzrkadľuje zdravie u každého zvieratka. Je to najväčší orgán, ktorý si jednoznačne zaslúži našu pozornosť. Percento pacientov veterinárnej ambulancie s kožným problémom je skutočne veľké. Našich štvornohých miláčikov zbožňujeme a pohľad na srsť plnú lupín nikoho z nás určite nepoteší. Lupiny dokážu znepríjemniť život nielen majiteľom, ale občas aj psíkom. Pretože nie vždy sa jedná len o kozmetický problém.
Aké sú teda príčiny lupín ?
Poznáme niekoľko. Preto skôr ako začneme ošetrovať psíka, aby sme ho zbavili lupín je dôležité zistiť správnu diagnózu. Čiže požiadať o pomoc veterinárneho lekára. Lebo môže sa veľmi ľahko stať, že budeme síce intenzívne kúpať psíka, vyčesávať srsť, zmeníme šampón alebo krmivo, ale napriek týmto opatreniam sa problém neodstráni.
Medzi časté príčiny tvorby lupín patria parazity, alergie, bakteriálne alebo kvasinkové infekcie kože a plesne. Stres, nevhodné krmivo, reakcie na prípravky proti parazitom, na liečivá či dokonca domáce čistiace prostriedky môžu spôsobiť tvorbu lupín.
Sú aj geneticky podmienené ochorenia zvýšenej tvorby lupín ?
Áno. Ichtyóza a idiopatická primárna seborea. Pri tejto diagnóze je typická zvýšená tvorba lupín.
Ichtyóza – postihuje šteňatá zlatých retrieverov, ale aj plemená ako Jack russel teriér či Norfolk teriér. Ochorenie sa prejavuje tvorbou veľkých kožných lupín čiernej farby. Pripomínajú šupiny ryby (názov odvodený z gréckeho slova ichthýsis-ryba).
V súčasnej dobe neexistuje vhodná terapia. Preto sa u týchto plemien robia špeciálne genetické testy a postihnuté jedince sa vyraďujú z chovu.
Idiopatická primárna seborea – sa vyskytuje u plemien ako kokeršpaniel, West Highland White teriér, basset, špringelšpaniel či labradorský retriever. Ide o ochorenie, pri ktorom presná príčina tvorby lupín zostáva neznáma. Prvé klinické príznaky sa objavujú už v šteňacom veku, pričom šupiny môžu byť suché alebo mastné. Srsť má teda buď matný, drsný vzhľad alebo je mastná. Postihnuté jedince často silno zapáchajú. Rovnako aj toto ochorenie nie je liečiteľné.
Vyžaduje celoživotnú symptomatickú terapiu špeciálnymi medicinálnymi šampónmi.
V prípade sekundárnych bakteriálnych alebo kvasinkových infekcií je potrebné nasadiť vhodnú terapiu.
Parazity
Ďalšou pomerne častou príčinou prítomnosti lupín sú parazity. Cheyletiellóza sa prejavuje zvýšenou tvorbou lupín po celom tele, ale hlavne v chrbtovej oblasti. Tento parazit sa v angličtine volá walking dandruff – pochodujúce lupiny. Teda pri pozornom sledovaní môžeme niekedy vidieť voľným okom pohybujúce sa lupiny.
Postihnuté jedince sa často škrabú. Ochorenie sa vyskytuje hlavne u šteniat. Diagnózu potvrdí veterinárny lekár odberom pomocou lepiacej pásky a mikroskopickým vyšetrením. Terapia vyžaduje špeciálne antiparazitárne prípravky.
Ďalšie príčiny lupín
Alergie, hypotyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy) alebo nežiadúce reakcie na krmivo sa môžu tiež prejavovať zvýšenou tvorbou lupín. Pri potvrdení diagnózy vyžadujú tieto ochorenia nasadenie adekvátnej terapie.
Nedostatok vitamínu A je problém, ktorý sa vyskytuje u kokeršpanielov. Prejavuje sa zvýšenou tvorbou lupín, prítomnosťou chrást a vypadávaním srsti. Diagnóza sa potvrdí na základe kožnej biopsie (lekársky zákrok, pri ktorom sa odoberá z tela vzorka tkaniva). Ochorenie vyžaduje doživotné podávanie vitamínu A.
U sibírskych plemien ako husky a malamut existuje dermatóza z nedostatku zinku. Pri potvrdení diagnózy je opäť potrebné doživotné podávanie zinku.
Špeciálnu skupinu ochorení, pri ktorých postihnuté jedince okrem iných príznakov majú aj lupiny, predstavujú autoimunitné choroby ( imunitný systém je nadmerne aktívny a napáda niektoré štruktúry vlastného tela).
Čo môže spraviť psíčkar ?
Pokiaľ vylúčime všetky hore spomínané príčiny tvorby lupín, môžeme považovať ich výskyt iba za kozmetický problém. V takomto prípade pomôže časté česanie psíka, pri ktorom sa stimuluje zvýšená tvorba kožného mazu.
Môžeme tiež podávať do krmiva nenasýtené mastné kyseliny vo forme oleja alebo kapsúl, prípadne vo forme pipiet. Tieto prípravky je potrebné podávať dlhodobo. Minimálne dva mesiace, niekedy aj dlhšie. Častou príčinou lupín býva nevhodné krmivo . V tomto prípade je potrebné ho zmeniť.
Zapamätáme si,
že chlpáčov kúpeme len v šampónoch určených pre psov a nepoužívame humánnu kozmetiku !
Existujú špeciálne hydratačné prípravky a šampóny, ktoré pomáhajú odstraňovať lupiny. Ich použitie je potrebné konzultovať s veterinárnym lekárom.
Majme na pamäti
pravidelné odčervovanie psíkov a používanie ektoparazitík (prípravky proti vonkajším parazitom).
Chcete sa na niečo spýtať ?
Kontaktujte nás
MVDr. Barbara Očovská