Pravdy a Nepravdy o psoch

dušičkové rozjímanie...

 

...alebo Ako Nebrať meno "psie" nadarmo , zistíte ak ...

 

Prihlás sa HNEĎ

Prihláška na 1.10.2022 :   TU

 

Budujme dôveru - zo seminára s Rudym Desenským v Bratislave

Budujme dôveru

 

Posledný seminár v roku 2018 s Rudom Desenským bol v októbri. Opäť sa zišlo 25 účastníkov a partia ľudí z o.z. Pes sympaťák. Každé stretnutie s týmto znalcom psích duší je originálne.

 

Ráno začína registráciou účastníkov, usadením sa, rozdaním drobných promo-pozorností. Do miestnosti vstúpi vysoký, zarastený muž. Nasledujú ho dve sučky bieleho švajčiarskeho ovčiaka. Danka Absolonová[1] berie do rúk mikrofón. Vyhlási víťazku voľného vstupu na seminár, ktorá poslala Rudovi skvelých 185 otázok.

 

Pokračuje sa predstavovaním. Každý z účastníkov povie základné informácie o svojom psíkovi, dôvod ktorý ho na seminár priviedol a koľký raz sa seminára zúčastňuje. Prevahu mali účastníci s dvojnásobnou návštevou. Potom tí, čo prišli prvýkrát. Nesmierne nás však potešila štvornásobná návšteva majiteľov menšej svorky. Majitelia prichádzajú z dôvodov, ktoré sa prakticky opakujú. Buď je to zvedavosť, túžba zoznámiť sa s Rudom, vidieť ho „naživo“, prevencia predchádzajúca problémom, alebo už problémové správanie psíka. 

 


[1] Zakladateľka Pes sympaťák, o.z., ktorý semináre pravidelne organizuje.

Najviac o sebe dáva vedieť krásny, mladý pes plemena ČSV. Rudo ho musí párkrát usmerniť, aby pochopil, že nič mu nehrozí a môže pokojne ležať. Úsmev na tvárach prichádza, keď tento  veľký vyhrážajúci sa pes okolo obeda zaspí. Teraz sme však mierne predbehli udalosti a to nechceme. Vynechali by sme tak napríklad Miškinho akiťáka Damiho.  Pes, ktorý za prevenciu považoval odstrašiť všetkých okolo. Pri ňom však zapracovali Rudove „chúvičky“ a Dami sa skamarátil s bielymi sučkami. Nastal pokoj. Boli tu však aj ďalší, ktorí sa hlásili o Rudovu priazeň.

 

Prevahu mali malé psíky. Možno trochu bojazlivé, možno ukričané, ale nakoniec pokojné. Nikto nechodí na seminár, aby podporoval napätie. Naopak, snahou všetkých je dostať psíky aj majiteľov do pohodovej atmosféry.  Občas to môže byť náročné, ale verte, stojí nám to všetkým za to.  Pretože Rudo ako sám hovorí, stavia na rovnováhe medzi rešpektom a dôverou.

 

Niektoré pravidlá považuje Rudo za štandardné v zmysle, že by ich mal ovládať každý pes a každý majiteľ. Ich dôsledné dodržiavanie by malo byť zárukou dlhého a spokojného života psíka. Ide predovšetkým o zásadu dôslednosti a počúvania na prvý povel. Neustále opakovanie povelov má za následok, že psík prestane reagovať.  A v životne dôležitých chvíľach môže mať takéto zlyhanie fatálne následky.

 

Základom komunikácie medzi človekom a psom je vôdzka. Ak je psík naučený na vôdzku nenapína ju. Rešpektuje tým svojho majiteľa. Až potom, ak nám to situácia dovoľuje je možné venčenie i bez nej. Tomu však predchádza na 100% zvládnuté privolanie. Privolanie je cvik, ktorý Rudo považuje za najdôležitejší a je tým prvým čo učí svoje psy. Ak ho svojho psa naučíte dostatočne dobre, dostane sa tak vďaka nemu do bezpečia. K vám.

 

Ďalšou zásadou je, že ak chceme psa niečo odnaučiť, musíme ho najprv niečo naučiť. Ako to vyzerá v praxi vám Rudo isto rád predvedie. Ak sa naučíte veci riešiť vy, nebude to musieť riešiť váš psík. V preklade to znamená, že si váš pes vybuduje dôveru vo vás. A na dôvere sa potom dá stavať. Vyhnete sa tak prípadnej agresivite, ktorá by sa vo vašom psíkovi mohla zobudiť.

 

Ak má psík podlomené sebavedomie, je bojazlivý, prípadne sa v ňom spája agresivita so strachom môže byť riešenie o niečo ťažšie. Ale myslite na to, čo Rudo hovorí: Každý problém je riešiteľný, len zložitejší.

 

Názory na praktiky Rudolfa Desenského sú rôzne. Ak máte výhrady, môžete prísť a diskutovať. Nemusíte byť jeho fanúšikom, pretože právo vyjadriť svoj názor má každý. A to je na seminároch skvelé. Rudo vám vždy odpovie. Čo si z toho odnesiete je len na vás. V každom prípade sa mu však nedá uprieť, že jeho psy sú jeho priatelia. Keby bol ich vzťah postavený iba na dominancii a nie na vzájomnom pochopení a rešpekte, videli by ste(sme) to.

 

Pozitívnym faktorom všetkých seminárov s Rudolfom Desenkým je, že komunikuje. Ak by to bola prednáška na vybranú tému, vypočujeme si názor, resp. metodiku prednášajúceho. Niečo si z toho vezmeme. Potom v pokoji domova môžeme nad tým premýšľať. SEMINÁR s Desenským však nie je prednáška. Ste tam. Pýtate sa. Prídete so svojim psím kamarátom. Psík má problém? Nevadí. Je tam Rudo, ktorý vám ukáže ako na to. Semináre sú živé, „akčné“. Veľa sa hovorí, veľa sa názorne predvedie. Nie ste statickými účastníkmi nejakého výkladu. A to je veľké pozitívum.

 

Ešte raz sa chcem Rudovi poďakovať za návštevu, i za to že prišiel   napriek svojmu zraneniu.

Na záver už len malé odporúčanie. Ak plánujete prísť na seminár a budete v tom čase šťastným majiteľom šteniatka, zvážte prosím možnosť prísť bez neho. Psíky sa učia viacerými metódami. Jednou z nich je aj odpozorovanie.

Na seminár s Rudom, práve preto, že je odborník vo svojom zameraní chodia aj psíky s určitými problémami. Netreba nechať šteniatko odpozorovať to. Vy majiteľ však príďte, pretože práve toto je tá spomínaná prevencia. Psík bude prirodzene reflektovať svet aký mu VY - jeho vodca ukážete.

  • Chránim svojho psa a budujem tak jeho dôveru vo mňa. – (október/2018)

 

Vyššie uvedené malo byť záverom tohto článku. Zmenila som však svoj názor.

Rozhodla som sa tak na základe jednej udalosti zo dňa 21.12.2018 Teraz k tej malej-veľkej udalosti. Mnoho psíčkarov rieši čo robiť v situácii, ak sa k vám rozbehne voľne pobehujúci pes. Ako správne vyhodnotiť túto situáciu, ako reagovať. Rudo už niekoľkokrát odporučil pár spôsobov.

 

21. decembra počas mojej plánovanej bežnej prechádzky v známom prostredí sa ku mne a mojej sučke rozbehli dva psy. Registrovala som majiteľov venčiacich na voľno troch psov asi 150-200m od nás. Vo svorke bol jeden NO, ďalej mix belgičáka a teriér. Kráčali sme smerom od nich. Pri výstupe do kopca nás tie psy zbadali. Prvý sa rozbehol teriér, za ním belgičák. Ovčiak zostal. Majitelia kričali, psy bežali ďalej.

 

Na sekundu ma prepadol strach, potom sa zapol mozog. Svojho psa som za obojok stiahla za seba a dala som to na Darth Vadera (postava z Hviezdnych vojen)! Tak ako som mohla, vypla som sa a vystretou rukou s namiereným ukazovákom (nič lepšie mi v danej chvíli nenapadlo) a hrubou fistulou zvolala, FUJ. Tento jednoduchý povel, ktorý pozná pravdepodobne každý pes, fungoval. Belgičák okamžite zastal, teriér však nie. Opäť to isté a zastal už aj on. Jednoduché, sebavedomé zvolanie zastavilo rútiace sa psy a otočilo ich späť k majiteľom.

 

Po kontrolnom pohľade, uvoľňujem svoju sučku a kľudne kráčame ďalej. Tú moju som pochválila, lebo ona nič neriešila a tí, ktorí ju poznajú ťažko uveria, že zostala pokojne stáť. Možno vás zaujíma, čo na to majitelia tých psov, a ako som reagovala.

Nič. A nijako. Situácia si to nevyžadovala.

 

Ponaučenie aké plynie z tohto zážitku pre mňa a moju suku je takéto. Ja a môj pes sme zažili „coming out“( verejné prihlásenie sa k určitej činnosti). Ja som pokojne ustála situáciu, ktorá ma v minulosti vždy desila a  moja fena pochopila, že dostať sa k nej – len cezo mňa.

 

Moja reakcia znamenala dva signály. Prvý, povedal cudzím psom – stiahnite sa, k nej sa nedostanete . A druhý pre moju suku znamenal, že na riešenie kritických situácií som tu ja. Nie ona.

 

P.S.1: Ak nemáte zvládnuté privolanie, nepúšťajte svojho psa na voľno. Nechajte mu aspoň pripnutú vôdzku. Buď ju pristúpte, alebo ak dôjde k stretu, ľahšie psa stiahnete.

P.S.2: Už dvaja sú svorka. A vtedy sa už môže zmeniť prejav psa.

P.S.3: Ako mi pomohol prístup, resp. Rudova rada –zistíte, keď prídete.

P.S.4: Ak uvažujete ako vyhodnotiť, či sa blížiaci pes/psy chcú hrať, alebo naopak...zistíte tiež, keď  prídete 😊

 

Miriam Štvrtecká

 

 

Občianske združenie Pes sympaťák vzniklo 25.2.2009. Z fotky sa na vás pozerám ja. Volám sa Dana Absolonová a som zakladateľkou tohoto združenia. Máme štyroch oficiálnych členov, 20 blízkych priateľov a sme špecialisti na špecializovanie vyhľadávania činností a ľudí s láskou na všetko živé v prírode.

Viac TU

 

Referencie - správy od vás

Ďakujeme krásne za fotky aj vydarené stretnutie, ktoré bolo naozaj obohacujúce :)

Už som využila viaceré informácie v praxi od Rudyho, a ono to fakt funguje :)

Napríklad venčenie tažšie zvládateľného psíka s vôdzkou pod prednou labkou, odbúranie stresu počas búrky a darí sa mi aj pomaly socializovať psíkov, ktorí nie sú úplne socializovaní a chodia do našej škôlky :)

Taktiež sa snažím nepoužívať nezmyselné povely, ale na tom ešte musím popracovať :)

Takže za mňa to malo veľký prínos, teším sa na daľšie stretnutie!

Michaela

Michaela Smišková www.pamlskovo.com

Najnovšie články

Pravdy a

Nepravdy o psoch

dušičkové rozjímanie...

...alebo Ako Nebrať meno "psie" nadarmo , zistíte ak ...

 

Pravdy a Nepravdy o psoch

dušičkové rozjímanie...

 

 

...alebo Ako Nebrať meno "psie" nadarmo , zistíte ak ...